שרם טקסטיל

על קצה המזלג …

הטקסטיל, הינו ענף רחב העוסק בייצור ובשיווק של בדים ומוצר צריכה שעשויים מבדים לרבות בגדים ,מצעים ועוד מוצרים רבים ומגוונים  ענף הטקסטיל נחשב  לענף מרכזי בתעשייה ובמסחר. אשר בו  נכללים תחומים רבים כמו:

·     ייצור בדים
·     ייצור סריגים
·      ייצור ביגוד
וכן תפירת בדים  למוצר מוגמר
בד הוא למעשה אוסף חוטים ששזורים זה לזה בחיבור אנכי ואופקי ( שתי וערב )ויוצרים יריעת חומר רך  וגמיש העשוייה מסיבים טיבעיים או סיבים מלאכותיים. תעשית הבדים, הינה אחת התעשיות העתיקות בעולם. בעבר היה נהוג ליצור בדים בשיטות ידניות שונות. כיום נעשה ייצור הבדים במכונות משוכללות ומהירות.השיטות העיקריות ליצור בדים הן אריגה וסריגה. בד שנוצר באריגה נקרא אריג, ואילו בד שנוצר באמצעות סריגה נקרא סריג. בדים נבדלים גם על פי הסיבים מהם נוצרו. שיטה נוספת היא דחיסת סיבים, אשר יוצרת לבד.
סוגי בדים שונים:
קימות עדויות קדומות ביותר לסחר במשי  מצפון אפריקה ולאירופה, באמצעות דרך המשי.
 ייצור המשי היה רז  כמוס ביותר של הקיסרים הסינים , כדי לשמור על המונופול הסיני בייצור. ניסיונות אלה נחלו הצלחה חלקית. מתיישבים סיניים הביאו את רז ייצור המשי לקוריאה, ולהודו  בשנת 300 לספירה. סוד ייצור המשי לא הגיע לאירופה עד שנת 550 לספירה, למרות  שהרומאים סחרו במשי. על פי האגדה הבריח את סוד ייצור המשי לביזנטיון נזיר שעבד עבור הקיסר יוסטיניאנוס הראשון. הנזיר הבריח את ביצי טוואי המשי בתוך מטה חלול.
ייצור משי – ייצור משי טבעי נעשה  על ידי איסוף הגלמים של טוואי המשי. הייצור נעשה על ידי הרתחת הגלמים במים רותחים בעודם בחיים, וכך מאפשרים את פתיחת כל הסיב המצוי בגולם. אם הגלמים בוקעים בטרם עת הם נאספים ומורתחים, הפרפר היוצא מהם אוכל את הגולם וקורע את הסיבים. חוט משי אחד מופק משמונה סיבים הנשזרים יחדיו. כל פקעת עשויה מסיב באורך של כקילומטר אחד.
משי זהוב מופק רק בעמק הברהמפוטרה, ונקרא "מוגה". למשי מסוג זה יש אורך חיים ארוך – מעל 50 שנה, והוא נחשב היקר מכל סוגי המשי.
פשתן  הוא צמח ממין הפשתה ממשפחת הפשתיים. הוא צומח באזור אגן הים התיכון ועד הודו. פשתן היה גידול עיקרי במצרים העתיקה. הפשתן הוא צמח חד-שנתי היכול לצמוח לגובה של 120 ס"מ. עליו ירוקים ופרחיו כחולים-בהירים ובעלי חמישה עלעלים.   בקוטר של 5-9 מ"מ ובה נמצאים מספר זרעים חומים בגודל של 4-7 מ"מ. המונח פשתן מתייחס לא רק לצמח הפשתן, אלא גם לבד המופק מסיבי הצמח. בד שנארג מסיבי צמח הפשתן, נחשב לבד איכותי ועמיד מאד, הודות לסיבי הפשתן הארוכים. בעבר שמש ליצור כלי-מיטה לכן עד היום, בשפות רבות, המינוח מצעים ופשתן זהה .
צורת האריגה הפשוטה ביותר של שתי וערב מיוחסת לבד זה ועד היום נקראת בשפה מקצועית "אריגת פשתן". במסורת היהודית מוזכר הפשתן בהקשר לאיסור שעטנז חל איסור לערב באותו הבד סיבי צמר ופשתן מטעמי כשרות. בטיסט הוא בד דק מאד, שקוף למחצה. לרוב מסיבי כותנה באריגת שתי וערב פשוטה (אריגת פשתן). משמש לחולצות קיציות אוריריות, כותנות לילה וממחטות. נקרא גם "כותנה שווצרית".
בד סינתטי הוא בד אשר מיוצר מסיבים שאינם מופקים מן הטבע   מקור הסיבים הוא בפולימרים שהופקו מתוצרי לוואי של נפט.
באמצע  של המאה ה-20 יוצר לראשונה הניילון והיה לבד הסינטתי הראשון. במרוצת העשורים הטכנולוגיה התפתחה ומגוון הבדים הסינתטים גדל עד מאוד, . בחלק מהמקרים הצליחו  הבדים הסינתטים לחקות תכונות של  הבדים הטבעיים
בדים סינתטיים מוכרים: אקרילן, דיולן, דיולן לופט, פוליאסטר
לבד
הוא בד רך לא ארוג עשוי מסיבי צמר שנדחסו יחד במכבש בחום גבוה. איכות הלבד נקבעת לפי אורך הסיבים , ככל שהסיבים ארוכים יותר כן הלבד עמיד יותר. הלבד משמש לייצור כובעים, נעליים, בדי איטום ולקישוט בעבודות יצירה. מכיוון שאינו ארוג ניתן לגזור אותו בלא שייפרם
יוטה הוא סיב צמחי ארוך, רך ומבריק שניתן לטוות לפתיל גס וחזק. את היוטה מפיקים מצמחים מהסוג מלוכיה (Corchorus). היוטה הוא אחד מהסיבים הטבעיים הזולים ביותר והוא שני רק לכותנה בכמות ובמגוון השימושים. סיבי היוטה מורכבים בעיקר מצלולוזה וליגנין. את היוטה אוספים בעונה הגשומה והוא גדל באופן המיטבי באקלים חם ולח. היצרניות העיקריות של יוטה הן הודו, בנגלדש וסין. סיבי יוטה משמשים בעיקר לשם הכנת בד המשמש לאריזת כותנה גולמית ולהכנת שקים ובד גס. נוהגים גם לשזור את הסיבים בוילונות, מושבי כיסאות, שטיחים, בדים מיוחדים (hessian cloth) וכבסיס ללינולאום. כיום מחליפים את היוטה בחומרים סינתטיים, אולם עדיין משתמשים ביוטה כאשר יש צורך בחומר מתכלה, כמו למשל מיכלים לשתילת עצים צעירים, אותם אפשר לשתול יחד עם המיכל מבלי להפריע לשורשים, או שיקום קרקע, שם משמש בד היוטה למניעת סחיפה כל זמן שהצמחיה הטבעית עדיין לא התפתחה.
בסיבים משתמשים (לעתים בתוספת סיבים מסוגים אחרים) כדי להכין פתילים וחבלים. בדלי יוטה – הקצוות הגסים של הצמח, משמשים כדי לייצר בד זול. עם זאת אפשר להשתמש בסיבים דקיקים של יוטה כדי להכין חיקוי למשי. ניתן להשתמש בסיבי יוטה גם כדי לייצר נייר.
כותנה
כותנה היא סיב רך הצומח סביב זרעי צמח הכותנה. סיב זה משמש לרוב לטווית חוטים ואריגתם לבד רך ונושם   במהלך עיבודה. לכשנוקתה והוסרו ממנה שאריות של שעווה וחלבונים, נותר פולימר טבעי של תאית טהורה. פולימר זה מאורגן במבנה סיבי הנותן לו כוח, עמידות וגמישות יוצאי דופן.
גידול הכותנה מסתמך רבות על דשנים ומדבירי מזיקים מלאכותיים, אך כיום מתפתחת נטייה גוברת להעדפת כותנה אורגנית. בישראל התפתח גידול הכותנה שכן ניתן להשקותה במי קולחין.
בעבר היה קטיף הכותנה מלאכה  קשה, ו כיום הקטיף והעיבוד ממוכן מראשיתו ועד סופו, ומתחיל בקטפת המפרידה את הכותן מהשיח, ממשיך בעגלת הביניים המובילה את הכותן למהדק, מכשיר זה המופעל בלחץ שמן בונה בעזרת משקולת הנעה על שרשראות ערימות מרובעות,אשר מכוסות ביריעות פלסטיק להגנה מן הגשם עד להובלתן למנפטה. במנפטה מופרדים הסיבים מהזרעים והתרמילים. מהזרעים ניתן להפיק שמן את הסיבים טווים לחוטים ואורגים לבד, אותו ניתן
לעבד במגוון אופנים.
סגירת תפריט
×

עגלת קניות

WhatsApp chat